درمان جای زخم و سوختگی

 • ۱۶ بهمن، ۱۳۹۶
 • ۱۴:۲۴
 • مشاهده: 1,588 بار
درمان جای زخم و سوختگی

سوختگی
نوعی آسیب پوست یا غشاهای مخاطی ( مثل پوشش دهان ، معده ، ملتحمه و مجاری هوایی) است که در اثر گرمای بیش از حد ، سرمای بیش از حد ، مواد شیمیایی و جریان الکتریکی ایجاد می‌شود. جراحت سوختگی می‌تواند از این فراتر رود و ساختمانهای زیر پوست مثل ماهیچه‌ها ، استخوانها ، اعصاب و رگهای خونی را نیز گرفتار کند.

طبقه‌بندی و ارزیابی سوختگیها
جهت بررسی یک مصدوم دچار سوختگی ابتدا جراحت سوختگی وی را طبقه بندی کرده و سپس به ارزیابی آن مشغول می‌شویم. برای ارزیابی شدت یک سوختگی و ارائه درمان موثر لازم است که علت سوختگی را بدانیم و با عوارض و عواقب شاخص هر نوع سوختگی آشنا باشیم. سوختگیها را می‌توان به سه روش طبقه بندی و ارزیابی کرد:

 • بر اساس عامل و منبع ایجاد سوختگی
 • بر اساس درجه سوختگی
 • بر اساس شدت سوختگی

هر سه مورد بالا در تعیین میزان فوریت‌دار بودن درمان سوختگی و نوع مراقبتهای اورژانسی که یک فرد سوخته نیاز دارد، اهمیت دارند.

عامل و منبع ایجاد سوختگی
سوختگیها را می‌توان بر اساس عامل ایجاد کننده آن ( مثلاً شیمیایی ، الکتریکی ، حرارتی ، نورانی و تشعشعی) طبقه‌بندی کرد. در نظر گرفتن منبع ایجاد سوختگی (مثلا ً اسید کلریدریک ، جریان برق متناوب و …) طبقه‌بندی را اختصاصی‌تر می‌کند.

 • سوختگی ناشی از آتش

در سوختگی با آتش نکته مهم سوختگی مسیر تنفسی و مسمومیت با منو اکسید کربن باید مورد توجه قرار گیرد.

 • سوختگی شیمیایی

تماس با برخی مواد شیمیایی مانند اسیدها ، بازها یا قلیاهایی همچون سود سوزآور یا مواد سفید کنند قوی ، حلال ها و مواد رنگبر قوی سبب سوزش و صدمه به پوست می‌شود. سوختگی با مواد قلیایی از اسیدها خطرناکتر است چون در پوست بیشتر نفوذ می‌کند و مدت طولانیتری فعال باقی می‌مانند. در اینجا مهمترین کار این است که فورا محل سوخته را زیر شیر آب بگیرید.

 • سوختگی با مایعات جوش

در این موارد آسیبهای بافتی به سرعت روی می‌دهد. سریعترین کاری که در این موارد باید انجام داد کاهش درجه حرارت است. سرد کردن ممکن است شدت ضایعه را بسیار کم کند و به سرعت سبب کاهش درد می‌شود. نکته مورد توجه این است که در سوختگی با قیر ، هرگز قیر را بر ندارید و فقط محل سوختگی را بلافاصله با آب سرد خنک کنید.

 • سوختگی الکتریکی

در این نوع سوختگی اگر چه ممکن است اثر سوختگی بر روی پوست به صورت یک ناحیه کوچک باشد ولی آسیب وارد بر بافتهای زیر پوست می‌تواند بسیار وسیع باشد.

 • سوختگی ناشی از اشعه

توسط دو نوع اشعه خورشید و تشعشات رادیو اکتیو سوختگی ایجاد می‌گردد. در مورد تشعشات اتمی ابتدا محافظت شخصی امدادگر از خطر تشعشات و ثانیا رفع آلودگی مصدوم مد نظر قرار می‌گیرد.

درجه سوختگی
سوختگیهای پوست را می‌توان به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت نیز طبقه‌بندی کرد.
در سوختگیهای با ضخامت نسبی اپیدرم ، یا اپیدرم و قسمت فوقانی درم درگیر می‌شوند، و به بافتهای زیرین آسیبی وارد نمی‌شود. سوختگیهای تمام ضخامت علاوه بر درم و اپیدرم به لایه‌های زیر پوستی نیز آسیب می‌رسانند. هر دو این سوختگیها را می‌توان با سیستم دیگری که درجه نامیده می‌شود به انواع درجه یک ، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی کرد که خفیفترین نوع آن سوختگی درجه یک است. سوختگیهای درجه یک و دو از نوع با ضخامت نسبی و درجه سه از نوع تمام ضخامت هستند.

 • سوختگی درجه یک

سوختگی سطحی خفیفترین نوع سوختگی است که فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می‌کند. علل آن سوختگی ناشی از شعله وحرارت ملایم است.

 • سوختگی درجه دو

سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی‌رساند. این نوع سوختگی مانند سوختگی درجه یک از نوع با ضخامت نسبی است.

 • سوختگی درجه سه (سوختگی تمام ضخامت)

در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست ، یعنی اپیدرم و درم ، تخریب می‌شود و حتی ممکن است آسیب عمیق‌تر شده و بافتهای زیر پوستی (چربی ، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند.
گاهاً تمایز سوختگی درجه سه از سوختگی درجه دو مشکل می‌باشد؛ با این وجود ناحیه سوختگی در نوع درجه سه معمولاً سیاه رنگ و یا خشک و سفید است اما در نوع درجه دو قرمز و مرطوب بوده و ظاهر عرق کرده دارد.

شدت سوختگی
شرایط آسیب ، علت سوختگی ، محل و شکل سوختگی ، وسعت ، سن مصدوم ، محل آن و وجود ضایعات همراه از جمله معیارهایی هستند که در تعیین شدت یک سوختگی بکار می‌روند.

انواع جای زخم

انواع مختلف جای زخم و بخیه و سوختگی به شرح زیر هستند:

جای زخم صاف و کم رنگ که رایج ترین نوع جای زخم است و به خاطر فرآیند طبیعی بهبود بدن ایجاد می شود. در ابتدا، این جای زخم ها می تواند قرمز یا تیره باشند و پس از بهبود زخم حالت برآمده پیدا می کنند. اما به تدریج این جای زخم ها کم رنگ تر و صاف تر می شوند. این فرآیند ممکن است تا دو سال طول بکشد.

جای زخم هیپر تروفی که در آن جای زخم به صورت قرمز و برآمده ایجاد می شوند و می تواند به این ترتیب برای چند سال باقی بماند.

جای زخم برآمده که در نتیجه رشد بیش از حد بافت زخم در محل آن ایجاد می شود که به آن گوشت اضافه نیز می گویند، در این حالت جای زخم فراتر از محدوده اصلی جراحت، حتی پس از بهبود آن نیز گسترش پیدا می کند. در ادامه به درمان گوشت اضافه پرداخته می شود.جای زخم حفره دار یا سوراخ که ظاهر فرو رفته دارند.

جای زخم انقباضی که در نتیجه جمع شدن پوست و سفت شدن آن ایجاد می شوند و معمولاً این جای زخم را می توان پس از سوختگی بر روی پوست مشاهده کرد. این نوع جای زخم می تواند باعث ایجاد محدودیت حرکتی شود.

چگونگی ایجاد جای زخم

هنگامی که پوست زخم می شود و در نتیجه آن یک بریدگی در بافت های بدن ایجاد می شود، بدن برای ترمیم این شرایط مقداری بیشتری پروتئین وکلاژن تولید می کند و انجام این کار بخشی از فرآیند ترمیم بدن است. تجمع کلاژن در بافت آسیب دیده به بهبود و تقویت پوست آسیب دیده کمک می کند.

برای یک دوره سه ماهه یا بیشتر، تشکیل کلاژن جدید ادامه می باید و عرضه خون افزایش پیدا می کند. این شرایط باعث می شود جای زخم و بخیه بالا آمده و حالت برآمده و قرمز پیدا کند. در ادامه مقداری از کلاژن تولید شده در محل زخم تجزیه می شود و عرضه خون به محل زخم کاهش پیدا می کند. به این ترتیب زخم به تدریج صاف تر، نرم تر و کم رنگ تر می شود.

هر چند جای زخم و بخیه و سوختگی  به صورت دائمی باقی می ماند، اما در ادامه جای زخم باقیمانده در طول یک دوره زمانی تا دو سال کم رنگ و محو می شود. پس از گذشت این مدت، احتمال محو شدن بیشتر جای زخم کم و بعید است. علت تشکیل جای زخم می تواند در نتیجه بسیاری از شرایط مختلف به شرح زیر ایجاد شود:

 • آسیب های ناشی از تصادف
 • عمل جراحی
 • سوختگی و جراحت های ناشی از آن
 • آسیب های عمدی

در چه ناحیه ای از بدن جای زخم ایجاد می شود؟

تشکیل جای زخم و بخیه غیر قابل پیش بینی است و این شرایط در بین افراد متفاوت می باشد. به هر حال، نواحی خاص بدن همچون سینه، کمر، لاله گوش و شانه در معرض ریسک بالاتر باقی ماندن جای زخم هستند. جای زخم هایی که بر روی زانوها و شانه ها ایجاد می شود، می تواند با گذشت زمان در نتیجه فرآیند درمان بر روی مفاصل متحرک قرار گرفته یا پهن شوند.

راه ها و روش درمان:

بهبود جای زخم و بخیه یک فرآیند درمانی بسیار حساس است. جای زخم در نتیجه یک اختلال در روند طبیعی بهبودی ایجاد می شود و مهم است که در این رابطه با یک پزشک که درک مناسبی از روش های درمانی قابل استفاده برای حذف جای زخم و جلوگیری از ایجاد جای زخم جدید است، صحبت شود.

بر اساس نوع و مدت زمان ایجاد جای زخم و اسکار و سوختگی، مجموعه ای از درمان های خاص می توانند به رفع جای زخم  و بخیه و بهبود ظاهر آن کمک کند. به هر حال توجه داشته باشید که بر طرف شدن کامل جای زخم بعید است، هر چند بخش عمده جای زخم باقیمانده بر روی بدن با گذشت زمان محو می شود.

 

برای ترمیم و درمان پوست خود  میتوانید از محصولات ما استفاده نمایید،همین حالا میتوانید این محصولات را خریداری نمایید.

 

 • اسپری ضدعفونی و ترمیم کننده زخم نی واشا( برگیرنده ذراتی از نقره در اندازه نانو متریک روند التیام زخم و شکل گیری بافت جدید را تسریع مینماید)

             

لینک محصول:http://www.daroumarket.com/products/3438

 

 • اسپری هالیبوت درما پلاس( دارای اثر خنک کنندگی و تسکین سوختگی- ترمیم کنندگی قوی
  - پیشگیری از اسکار)

                                        

لینک محصول:http://www.daroumarket.com/products/3294

 

 • کرم درمالیبور آدرما ترمیم کننده و آنتی باکتریال(ترمیم زخم-ترمیم سوختگی)
   

        

لینک محصول:http://www.daroumarket.com/products/3274

 

 • روغن ترمیم کننده   تخصصی پوست - بایو- ایل( ترمیم جای زخم)

                              

لینک محصول:http://www.daroumarket.com/products/3021

 

 • کرم ژل بازسازی کننده پوست الی ژن (التیام بخش جای زخم ترمیم کننده پوست آسیب دیده)

                      

لینک محصول:http://www.daroumarket.com/products/1415

 

 

 

نظر خودتان را ارسال کنید
برای ثبت دیدگاه لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .